
Z naszego bloga




Obrzeża ogrodowe Border stosuje się do oporowania (podtrzymywania) kostki brukowej, kostki granitowej zastępując w ten sposób obrzeże betonowe. Montaż obrzeża kilka mm poniżej górnego poziomu kostki powoduje, że staje się ono całkowicie niewidzialne.
Obrzeże Border jest stosowane do oddzielania trawnika od innych nawierzchni (np. kory, grysu), eliminując w ten sposób przerastanie trawy.
Montaż obrzeża ok. 5 mm nad poziomem gruntu gwarantuje wygodę koszenia, eliminuje niebezpieczeństwo uszkodzenia obrzeża oraz powoduje, że staje się ono całkowicie niewidzialne.
Obrzeża posiadają z jednej strony wypustkę, z drugiej otwór, dzięki którym możemy je ze sobą łączyć.
Obrzeże należy zakotwić w podłożu używając plastikowych kotew o długości 20-25 cm, lub metalowych gwoździ.
Plastikowe kotwy stosujemy do gruntu miękkiego (np. jednorodnej ziemi, piasku) w którym nie ma kamieni.
Metalowe gwoździe o długości 25 lub 30 cm stosuje się w kamienistym gruncie lub przy montażu obrzeży przy kostce brukowej (z uwagi na to, że przy kostce brukowej montaż obrzeży jest w podbudowie z kamienia).
Aby wygiąć obrzeże w łuk należy przeciąć zewnętrzną krawędź.
Cała rodzina obrzeży Border zrobiona jest z elastycznego tworzywa, dzięki czemu możemy je dowolnie wyginać, tworząc łuki i koła.
Wysoka lub niska temperatura nie wpływa niekorzystnie na parametry obrzeża.
Prawidłowo zamontowane obrzeże (tj. ok. 0,5 cm nad ziemią lub kilka mm poniżej kostki brukowej) powoduje, że jest ono optycznie niezauważalnym elementem nawierzchni.
Za pomocą obrzeża Border można wytyczyć i ograniczyć dowolny kształt ścieżek żwirowych lub grysowych np. dla pieszych lub rowerów w parkach i terenach zielonych miast.
Szybki i łatwy montaż, brak konieczności wykonywania wykopów oraz ławy betonowej (jak w przypadku obrzeży betonowych) obniża koszt oraz pracochłonność budowy nawierzchni czy kształtowania terenu.