Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

OBRZEŻE PLASTIKOWE - Jaka wysokość?

2020-01-20
OBRZEŻE PLASTIKOWE - Jaka wysokość?

Plastikowe obrzeża ogrodowe mają wiele zastosowań. Bez problemu pomogą nam w wykonaniu nawet najbardziej wymyślnych aranżacji ogrodu. Na rynku dostępnych jest jednak wiele wysokości obrzeży. Jak więc wybrać taką, która najlepiej sprawdzi się w naszym ogrodzie i ile to będzie kosztowało?

Najbardziej popularne wysokości

W ofertach wielu firm znajdziemy przeróżne wysokości obrzeży od 25 mm do nawet 150 mm. Najbardziej popularne modele wysokości przedstawiamy poniżej. Ich ceny będą różnią się w zależności od zamawianych ilości oraz rodzaju:

Oryginalne obrzeża Eko-bord System

Zamienniki – obrzeża Border

Wiele zastosowań obrzeży plastikowych

Dzięki bardzo dobrej jakości materiałom, obrzeża z tworzywa sztucznego świetnie nadają się do ogradzania wielu rodzajów powierzchni począwszy od trawy, kory i żwiru, a skończywszy nawet na kostce brukowej. Ostatni typ powierzchni wymaga jednak zastosowania oryginalnych obrzeży firmy Eko-bord System oraz wykonania odpowiedniej podbudowy, aby odpowiednio spełniały swoją funkcję oporowania. W szczególności będzie to ważne, jeśli kostka przeznaczona będzie do ruchu kołowego.

Którą wysokość obrzeża wybrać?

Obrzeża o wysokości 27 mm nadają się do odgradzania trawy z rolki, nawierzchni grysowo-żwirowych utwardzanych żywicą (takich jak Terraway), płytek chodnikowych oraz tarasowych, kostek granitowych o wymiarze ok. 4x6 cm lub kostki brukowej o grubości 4 cm.

W przypadku wysokości 45 mm odgrodzimy trawę, dekoracyjną korę, nawierzchnie żwirowych oraz grysowych, płytki chodnikowe i tarasowe o wysokości powyżej 5 cm, kostkę granitową o wymiarze ok. 6x8 cm, a także kostkę brukową o grubości 6 cm.

Wysokość 58 mm zapewni nam również dobre odgrodzenie trawnika, kory dekoracyjnej, nawierzchni żwirowych oraz grysowych, kostki granitowej o wymiarze ok. 8x11 cm i kostki brukowej o grubości 8 cm.

Obrzeże 78 mm dobrze sprawdzi się w przypadku trawników, kory dekoracyjnej, nawierzchni żwirowych oraz grysowych, kamieni polnych, kostki granitowych o wymiarze ok. 8x11 cm i kostki brukowej o wysokości 8 cm.

Natomiast wysokość 100 mm możemy użyć do trawników, odgradzania kwietników, nawierzchni żwirowych oraz grysowych, kostek granitowych o wymiarach ok. 15x17 cm oraz kamieni murowych.

Należy pamiętać o tym, że praktycznie każde obrzeże nadaje się do odgradzania materiałów sypkich o mniejszej gramaturze (np. kora dekoracyjna, żwir, grys), ale im wyższa wysokość obrzeża, tym więcej będziemy musieli zużyć materiału, żeby dorównać do jego górnej granicy lub konieczne będzie jego głębsze wkopywanie i nasypywanie ziemi wokół.

Podsumowanie

Wybór wysokości obrzeża jest ściśle związany z tym, jaką powierzchnię zamierzamy odgrodzić. Warto więc przed zakupem dokładnie zwizualizować sobie, jakich materiałów zamierzamy użyć w ogrodzie naszych marzeń.

Jeśli jeszcze pojawi się jakiś dylemat, serdecznie zapraszamy do sekcji kontakt, gdzie osobiście odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania :)


Zapraszamy również do zajrzenia do innych naszych wpisów o podobnej tematyce:

OBRZEŻE - Plastikowe czy betonowe?

OBRZEŻE PLASTIKOWE - Jak wybrać?

OBRZEŻA PLASTIKOWE - Jak układać?

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 163 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Bardzo szybka wysyłka
2024-05-20
zamówienie przyszło bardzo szybko, towar starannie zapakowany i zabezpieczony prawidłowo. Kurier bardzo miły
pixelpixelpixel