Jak zaprojektować ogródek? - Poradnik dla początkujących
Ogród to niezwykłe miejsce, które pełnić będzie wiele ról. To nie tylko przyciągająca spojrzenia bogactwem kolorów ozdoba domu, ale także jego przedłużenie, będące miejscem wspólnych zabaw w gronie rodziny i wypoczynku. Choć oczywiście projektowanie ogrodu można zlecić profesjonalistom, zdecydowanie bardziej satysfakcjonujące będzie podjęcie się tego samodzielnie! Poznaj nasz szybki przewodnik dla początkujących i stworzysz swój ogród marzeń!
Zasady projektowania ogrodu — czego nie można przegapić?
Oczywiście, jak w przypadku każdego projektu, na samym początku niezwykle istotne będzie określenie potrzeb, a także oczekiwań, jakie Ty i Twoja rodzina macie wobec swojej zielonej przestrzeni. Aranżacja ogrodu będzie się bowiem różnić w zależności od wieku i liczby domowników — inaczej będzie wyglądał ogródek w przypadku rodziny z dziećmi, a inaczej jeśli z działki korzysta bezdzietne małżeństwo, prowadzące bogate życie towarzyskie.
Rozplanowując działkę, koniecznie należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak:
- wielkość trawnika dostosowana do ewentualnego placu zabaw, czy kącika wypoczynkowego z meblami i grillem,
- warzywniak, jeśli planujesz hodować własne warzywa i owoce,
- oczko wodne,
- kwiatowe rabaty.
Zapisanie swoich przemyśleń i wstępnych planów aranżacji znacznie ułatwi projektowanie ogrodu, również pod kątem jego designu i spójności estetycznej. Postaraj się unikać zbyt dużej różnorodności nie tylko w przypadku dekoracji, czy mebli, ale także gatunków drzew, roślin i krzewów, która może wprowadzić niepotrzebny, psujący efekt chaosu.
Ważny jest także spójny sposób wykończenia nawierzchni w przypadku ścieżek ogrodowych. Świetnie sprawdzi się kratka trawnikowa, którą można dowolnie zaaranżować, wypełniając ziemią z trawą, żwirem bądź kruszywem ozdobnym.
Dobry poradnik dla początkujących ogrodników, nie byłby oczywiście kompletny bez wspomnienia o zaaranżowaniu elementów dodatkowych jak oświetlenie zewnętrzne, instalacje nawadniające, grill, czy oczko wodne. Prace nad nimi powinny zostać rozpoczęte jeszcze przed sadzeniem rośli, czy wnoszeniem tarasu, gdyż bardzo często wiążą się one z koniecznością rozkopania terenu.
Projektowanie ogrodu już na wstępnym etapie powinno uwzględniać także dodatkowe elementy zabezpieczające rośliny jak np. siatka na krety, którą zakłada się mniej więcej 10 cm pod trawnikiem lub około 30 cm pod rabatami kwiatowymi czy warzywniakiem.
Jak dobrać rośliny do naszego ogrodu?
Ogródek należy oczywiście zaaranżować w taki sposób, aby cieszył oczy i odpowiadał naszym osobistym preferencjom. Zarówno wygląd, jak i kolorystyka kwiatów będą miały ogromne znaczenie podczas wypoczywania w ogrodzie, dlatego nie warto decydować się na kompromisy.
Jednak sam wygląd roślin to nie wszystko. Urządzanie ogrodu powinno być podyktowane także wielkością i ukształtowaniem działki. Inaczej bowiem będzie wyglądał projekt dużej przestrzeni, gdzie można sobie pozwolić na zdecydowanie większą swobodę, a inaczej, gdy do dyspozycji masz jedynie niewielki, przydomowy ogródek.
Oczywiście nawet mała przestrzeń może wyróżniać się piękną, harmonijnie zaplanowaną roślinnością, jednak w tym przypadku ogromne znaczenie będą mieć nawet najmniejsze detale. W dbaniu o estetyczny wygląd pomogą m.in. takie elementy jak obrzeża ogrodowe, czy palisady.
Ogromne znaczenie przy doborze roślin do ogrodu będą mieć także Twoje umiejętności, wiedza i czas, jaki będziesz w stanie poświęcić na ich pielęgnację. Nie ma sensu sadzić roślin, które wymagać będą dużego zaangażowania i sporo pracy, jeśli zwyczajnie nie będziesz mieć, kiedy się nimi zajmować.
Dobrym rozwiązaniem ułatwiającym i minimalizującym prace w ogrodzie będzie zainwestowanie w takie pomocne elementy jak agrotkanina, która skutecznie hamuje wzrost chwastów i zapewnia odpowiednią wilgotność gleby.
Jakie trendy w projektowaniu ogrodów warto wykorzystać?
Mocno zauważalnym już od wielu sezonów trendem, którego elementy warto wprowadzić podczas projektowania ogrodu, jest minimalizm królujący m.in. w ogrodach zen. Ogród minimalistyczny jest zatopiony w przyrodzie i stanowi przemyślaną część naturalnego ekosystemu, co widać także w wykorzystanych do produkcji mebli czy ozdób materiałach, tj. drewno, bambus czy rattan.
Ogrody zen pozbawione są zbędnych elementów dekoracyjnych, niepotrzebnie ograniczających wolną przestrzeń, jak również nieużywanych sprzętów, czy mebli. Każdy element jest dokładnie przemyślany, funkcjonalny i wpisuje się w design całego projektu.
Projektując swój wymarzony zielony ogród, pamiętaj, że istotne będą nawet najmniejsze detale! Przemyśl dokładnie zarówno, jakie masz wobec niego oczekiwania, jak i w jaki sposób najefektywniej te oczekiwania przełożyć na rzeczywistość.