Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

OBRZEŻE PLASTIKOWE - Jak wybrać?

2020-01-13
OBRZEŻE PLASTIKOWE - Jak wybrać?

Kiedy dokonamy już trudnego wyboru pomiędzy obrzeżem plastikowym, a betonowym, pozostaje jeszcze kwestia wyboru właściwego modelu, który najlepiej sprawdzi się w naszym ogrodzie. Na co więc zwrócić uwagę? Ile nas to będzie kosztowało?

Obrzeża do zadań specjalnych

Najważniejszym wyznacznikiem, który powinien decydować o wyborze obrzeża do ogrodu jest kwestia materiału, który obrzeże ma odgradzać. Materiał jest decydujący, ponieważ od niego zależy jak wytrzymałe powinno być obrzeże plastikowe i jaki sposób mocowania będzie najlepszy w naszym przypadku.

Kolejnym kryterium będzie cena obrzeża, która jest uzależniona przede wszystkim od jakości i materiałów, z którego jest ono wykonane. Im bardziej wytrzymałe i lepiej znoszące obciążenia jest obrzeże, tym cena będzie wyższa. Należy więc uwzględnić ten wydatek w swoim ogrodowym budżecie, aby uniknąć w przyszłości rozczarowań, jeśli zdecydujemy się na tańsze zamienniki, które nie do każdego pokrycia terenu będą się nadawały i mogą po czasie przestać spełniać swoją funkcję oporową.

Obrzeże plastikowe Eko bord, a zamienniki?

Oryginalnym i pierwszym producentem, który wprowadził w 2000 r. na rynek obrzeże z tworzywa sztucznego jest firma EKO-BORD System. Do produkcji wykorzystują wysokiej jakości materiały pochodzące z recyklingu, dzięki czemu każdego roku przetwarzają ok. kilkuset ton tworzyw sztucznych, dbając o nasze środowisko.

Obrzeże plastikowe Eko bord charakteryzuje się wysoką elastycznością oraz bardzo dobrym oporowaniem. Ze względu na jakość jest zdecydowanie najczęściej wybieranym produktem.

Cena obrzeża Eko bord waha się w granicach od 7,20 do 11,90 zł brutto/ szt. w zależności od wysokości obrzeża.

Dostępne w naszym sklepie zamienniki zostały starannie wyselekcjonowane spośród modeli dostępnych na polskim rynku. Obrzeża plastikowe Border charakteryzują się dobrą jakością oraz elastycznością, ale mniejszym oporowaniem niż obrzeża Eko bord. Wykonane są z materiałów bardzo dobrej jakości i z tego względu stanowią lepszą alternatywę, niż inne popularne zamienniki, którym zdarza się pękać przy wyginaniu w łuki oraz odkształcać.

Cena obrzeża Border mieści się w przedziale od 4,50 do 5,60 zł brutto/ szt. w zależności od wysokości, są więc bardzo atrakcyjne cenowo.

Do jakiego pokrycia terenu obrzeża plastikowe?

Jeśli zamierzamy zastosować obrzeże plastikowe do kostki brukowej lub płyty tarasowej, zdecydowanie polecamy obrzeża Eko bord ze względu na wspomniane wcześniej dobre oporowanie. Musimy jednak pamiętać, że obrzeże plastikowe w przypadku podjazdów i ruchu kołowego musi zostać zamontowane na odpowiednio przygotowanej podbudowie, żeby spełniało swoje właściwości i chroniło kostkę przed odchylaniem się na boki.

Z kolei najlepsze obrzeże plastikowe do trawników nie wymaga wysokiego oporowania. Takie materiały jak trawnik, kora drzewna, żwir, grys, kamienie, czy też wszelkiego rodzaju nawierzchnie utwardzane żywicą (np. Terraway) mogą z pełnym powodzeniem zostać odgrodzone przy użyciu tańszego zamiennik w postaci obrzeża plastikowego Border.

Obrzeże Eko bord jest jedynie polecane w momencie, kiedy aranżacja naszego ogrodu wymaga tworzenia łuków o bardzo małym promieniu, np. w przypadku odgradzania pojedynczych drzewek. Elementy te są bardziej elastyczne, więc lepiej sprawdzą się do tego typu zadań.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego obrzeża wcale nie musi być taki trudny. Wystarczy ustalić, jakie pokrycie terenu chcemy odgrodzić, czy aranżacja uwzględnia ostre łuki oraz jakim dysponujemy budżetem. To ostatnie jednak najlepiej odłożyć na drugi plan, jeśli tylko mamy taką możliwość, żeby uchronić się przed koniecznością wymiany obrzeży na takie, które zapewnią nam odpowiednie oporowanie i będą odpowiednio giętkie.

Jeśli jeszcze pojawi się jakiś dylemat, serdecznie zapraszamy do sekcji kontakt, gdzie osobiście odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania :)


Zapraszamy również do zajrzenia do innych naszych wpisów o podobnej tematyce:

OBRZEŻE - Plastikowe czy betonowe?

OBRZEŻE PLASTIKOWE - Jaka wysokość?

OBRZEŻA PLASTIKOWE - Jak układać?

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 201 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-02
Jeden panel obrzeża przyszedł inny niż zamawiałam
2024-06-30
Super
pixelpixelpixel