Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

OBRZEŻA PLASTIKOWE - Jak układać?

2020-01-27
OBRZEŻA PLASTIKOWE - Jak układać?

Obrzeża ogrodowe stanowią świetny zamiennik dla swoich betonowych odpowiedników. Dzięki temu, że wykonano je z dobrej jakości tworzywa sztucznego są lekkie, niezwykle elastyczne i bardzo proste w montażu. Przy ich użyciu będziemy w stanie stworzyć dowolną aranżację z pięknymi płynnymi liniami, które bez problemu odgrodzą nasze rabaty kwiatowe, wszelkiego rodzaju powierzchnie wysypane żwirem, kamieniem ozdobnym, czy też korą dekoracyjną, a nawet kostkę brukową i płyty tarasowe. Tylko jak zabrać się za ich zamontowanie i co będzie nam potrzebne?

Sposób montażu obrzeży plastikowych

Do rozpoczęcia prac konieczne będzie ustalenie, czy nasze obrzeża będą wymagały wykonania specjalnej podbudowy. Jest ona konieczna w przypadku oporowania kostki brukowej, zwłaszcza jeśli jest przeznaczona do ruchu kołowego. W takiej sytuacji obrzeża plastikowe należy ułożyć na betonowej ławie, tak jak w przypadku obrzeży betonowych, aby skutecznie mogły oporować tak duże obciążenia.

Jeśli nie planujemy tego typu aranżacji, montaż będzie zdecydowanie łatwiejszy i szybszy.

 

 W pierwszej kolejności należy skompletować niezbędne elementy:

 Łączenie obrzeży jest niezwykle proste dzięki specjalnym złączom. Wystarczy wsunąć jedno obrzeże w drugie.

 

 Jeśli planujemy wyginać obrzeża w łuki, dolną podstawę stabilizującą należy przeciąć szczypcami. Dzięki temu będziemy mogli wyginać je w obu kierunkach.

 W następnej kolejności układamy obrzeża wzdłuż krawędzi, którą chcemy odgrodzić (np. trawnik, kostka brukowa, czy też rabata kwiatowa), tak aby nie wystawało ono ponad odgradzaną powierzchnię. Jeśli planujemy również zakładanie agrowłókniny lub agrotkaniny, obrzeża układamy na ich powierzchni. Mocowanie elementów należy wykonać starannie za pomocą specjalnych kotew wykonanych z tworzywa sztucznego lub ze stali w zależności od stopnia twardości podłoża.

 Po zamontowaniu obrzeży zasypujemy je wybranym przez siebie materiałem, tak aby nie były widoczne. Możemy użyć materiałów takich jak grys, żwir, kamień ozdobny, kora dekoracyjna, itp.

Zachęcamy również do obejrzenia krótkiego nagrania instruktażowego, który powinien rozwiać wszelkie wątpliwości :)

Podsumowanie

Montaż obrzeży plastikowych jest łatwy i nie wymaga specjalnych umiejętności oraz drogiego sprzętu. Najważniejsze jest odpowiednie zaplanowanie swojej aranżacji. Jeśli w planach mamy utworzenie powierzchni z kostki brukowej, po której będą jeździły samochody, może się okazać konieczne wynajęcie ekipy montażowej, jeśli sami nie mamy doświadczenia z tworzeniem podbudowy.

Jeśli jeszcze pojawi się jakiś dylemat, serdecznie zapraszamy do sekcji kontakt, gdzie osobiście odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania :)


Zapraszamy również do zajrzenia do innych naszych wpisów o podobnej tematyce:

OBRZEŻE - Plastikowe czy betonowe?

OBRZEŻE PLASTIKOWE - Jak wybrać?

OBRZEŻE PLASTIKOWE - Jaka wysokość?

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 201 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-09
Wszystko OK
2024-07-01
Obsługa super profesjonalna.
pixelpixelpixel