Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o ogród w zimę?

2022-12-12
Jak dbać o ogród w zimę?

Chcesz wiosną i latem cieszyć się widokiem pięknego ogrodu, pełnego bujnej roślinności i uroczych zakątków? Zadbaj o niego zimową porą! Zabezpieczenie róż na zimę w ogrodzie czy ochrona trawnika to jedne z zadań, które powinieneś wykonać. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, o czym jeszcze nie możesz zapomnieć.

Co zrobić, by zadbać o ogrodową roślinność zimą?

Chcesz, żeby Twój ogród przetrwał zimowy czas, który dla wielu roślin jest szczególnie wymagający? Już jesienią powinieneś zaordynować w nim prace, które zabezpieczą drzewka czy trawnik przed mrozami i śniegiem. Zimą najważniejszym zadaniem jest ochrona roślin przed mrozem i nadmiarem śniegu zalegającym na trawnikach, gałęziach, liściach i łodygach. Jak zadbać o ogród, by wiosną cieszył pięknym wyglądem? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek.

Jak zabezpieczyć roślinność w ogrodzie przed zimnem?

Istnieje wiele sposobów zabezpieczania roślinności w ogrodzie przed mrozami i śniegiem. W tym celu możesz sięgnąć po takie rozwiązania, jak: agrowłóknina (najlepszym wyborem będzie biała agrowłóknina zimowa, która ochroni ogród przed mrozem oraz śniegiem), worki jutowe, maty słomiane czy po prostu gałązki iglaste. Do ochrony pojedynczych roślin możemy zastosować klosze wykonane z plastiku lub kartonu, a do zabezpieczenia grządek roślin – tunele foliowe. Pamiętaj, że rośliny nie mogą mieć bezpośredniej styczności z folią, która uniemożliwi im oddychanie.

Jak dbać o kwiaty zimą?

W celu ochrony kwiatów, które kwitną w ogrodzie zimą, należy przede wszystkim regularnie usuwać z nich nadmiar śniegu, który może je przygnieść. W szczególnie zimne dni kwiaty można też osłonić za pomocą kapturów z agrowłókniny lub osłonić je od wiatru za pomocą papierowych, lub plastikowych kloszy.

Jak dbać o krzewy zimą?

Krzewy warto zabezpieczyć za pomocą słomy umieszczonej w przestrzeniach między gałęziami, a następnie otoczyć je jutą lub płótnem. Krzewy ozdobne najlepiej jest zabezpieczyć przed zimnym za pomocą tak zwanego kopczykowania, czyli usypywania wokół rośliny kopczyków z ziemi. Szeroko rozłożone gałęzie krzewów warto także związywać sznurkiem – śnieg nie będzie na nich zalegał, szkodząc im.

Wskazówka:
Nie zapominaj o podlewaniu zimozielonych krzewów, takich jak różanecznik czy wrzosiec. Najlepiej zrobić to w te dni, kiedy temperatura jest dodatnia.

Jak dbać o drzewa zimą?

O młode drzewa w ogrodzie można zadbać zimą tak, jak o krzewy — osłaniając je słomą i jutowym płótnem, a dodatkowo także matami z bambusa czy słomy. W pracy mogą Ci się przydać opaski zaciskowe, dzięki którym zabezpieczenie roślin będzie trwałe, ale na wiosnę łatwo je będzie zdemontować.

Jak dbać o trawnik zimą?

Pielęgnacja trawnika z myślą o zimie zaczyna się już w październiku i listopadzie. To wtedy należy zmniejszyć częstotliwość koszenia, a przede wszystkim – usunąć z trawy pozostałości liści czy gałązek. Trawnik należy też bezwzględnie nawodnić i napowietrzyć. Warto też mieć na uwadze konieczność zgarniania nadmiaru śniegu – możesz go przenieść pod drzewa, gdzie się roztopi i odżywi korzenie.

Wskazówka:
Jeśli chcesz, by trawnik był ustabilizowany nawet po okresie pozimowych roztopów, zanim zasiejesz trawę, zastosuj takie rozwiązanie, jak kratka trawnikowa.

Jakie rośliny kwitną w zimę?

Osoby, które chcą cieszyć się widokiem pięknych roślin o każdej porze roku, polecamy posadzenie w ogrodzie gatunków, które kwitną zimą. Należą do nich przede wszystkim ciemiernik, wrzosiec, zimokwiat wczesny, oczar pośredni czy kalina wonna. Oczywiście w ogrodzie warto zrobić też miejsce dla iglaków, które zimową porą dodadzą przestrzeni uroku.

Dzięki lekturze naszego poradnika wiesz już, jak prawidłowo zadbać o ogród, żeby przetrwał zimową porę, a także – jakie rośliny najlepiej sobie radzą w tym okresie. Po wszystko, czego potrzebujesz, by zadbać o swoje rośliny (od agrowłókniny po kotwy, gwoździe, kołki do montowania osłon), znajdziesz w naszym sklepie – zajrzyj do jego oferty!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 162 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Szybko i sprawnie, to już moje kolejne zamówienie i zawsze wszystko jest w najlepszym porządku.
2024-05-18
Wszystko Super produkt zgodny z opisem a wysyłka ekspresowa!! Dziękuję bardzo
pixelpixelpixel