AGROTKANINA DO OGRODU - Do czego służy?
Agrotkanina to jeden z najbardziej popularnych materiałów stosowanych do ochrony ogrodów, który nadaje się zarówno do przydomowego ogródka, jak i do użytku masowego na dużych plantacjach truskawek, jak również malin.
Do czego służy? Jak wybrać odpowiednią gramaturę? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te i inny pytania.
Co to jest agrotkanina?
Agrotkanina, nazywana również matą szkółkarską lub tkaniną ściółkującą, wykorzystywana była głównie w profesjonalnym ogrodnictwie, architekturze krajobrazu oraz rolnictwie. Aktualnie coraz bardziej zyskuje na popularności i zdecydowanie częściej można ją spotkać w przydomowych ogrodach.
Wykonana jest z tworzywa polipropylenowego o widocznym splocie i wysokiej trwałości. Co nam daje tego rodzaju materiał? Jego główną zaletą jest skuteczna walka z chwastami, które hamują wzrost naszych roślin i „wysysają” z gleby potrzebne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze. Tkanina w naturalny sposób niweluje lub eliminuje wzrost chwastów, wspomagając jednocześnie prawidłowe nawilżenie oraz utrzymanie temperatury podłoża, co ma z kolei pozytywny wpływ na rozwój naszych roślin ogrodowych i efektywność produkcji plonów. Właściwości te również ograniczają lub zupełnie pozbawiają nas konieczności korzystania z pomocy środków chemicznych, które są wysoce szkodliwe dla naszego zdrowia.
Ze względu na większą trwałość niż w przypadku agrowłókniny, agrotkanina lepiej sprawdzi się pod powierzchnie, które chcemy wysypać kamieniem. W przypadku tego materiału nie musimy obawiać się przetarć ani rozcięć grysami lub innymi odmianami kamienia o ostrych krawędziach.
Dostępne warianty tkanin:
- agrotkanina czarna 70g – bardzo dobrze radzi sobie z większością chwastów, może się strzępić podczas odcinania z rolki lub wykonywania nacięć pod tuje lub inne rośliny;
- agrotkanina czarna 94g – mocny i zwarty materiał, który nie strzępi się podczas odcinania z rolki lub wykonywania nacięć pod tuje lub inne rośliny; świetnie sprawdza się w trakcie walki nawet z najcięższymi chwastami.
Układanie agrotkaniny
Maty szkółkarskie rozkładać można przed posadzeniem roślin poprzez wycięcie otworu, a następnie zakopanie sadzonki. Do jego wykonania można użyć noża lub nożyczek. Można również wypalać otwory przy pomocy na przykład lutownicy, co dodatkowo sprawia, że tkanina wyglądać będzie bardziej estetycznie i co ważniejsze – nie będzie się strzępiła.
Agrotkanina pod tuje i inne krzewy, kwiaty czy uprawy już rosnące wymaga innego sposobu rozkładania. W tym przypadku, matę należy rozłożyć wokół roślin. Montując agrotkaniny, należy szczególnie zwrócić uwagę na odpowiednie mocowanie ich do podłoża i zabezpieczenie przed negatywnym działaniem wiatru. Do ich przytwierdzania najczęściej stosuje się szpilki wykonane z mocnego tworzywa sztucznego lub stali oraz kołki nazywane również grotami i kotwicami. Jeśli planujemy jedynie doraźne rozłożenie mat i planujemy ją użyć ponownie, lepszym wyborem będą szpilki, które nie porozrywają materiału w trakcie demontażu. Jeżeli natomiast grubą agrotkaninę montujemy na stałe, polecamy mocne kołki z grotami, które w trwalszy sposób przytwierdzą materiał do gruntu.
Gdzie kupić agrotkaninę?
Agrotkanina przeciw chwastom jest dostępna w naszym sklepie alejka24.pl. Można zakupić ją u nas zarówno stacjonarnie, jak i online – kurier dowiezie zamówione rzeczy pod wskazany adres.
U dołu strony znajduje się lista wspomnianych we wpisie produktów. Klikając w poszczególne linki można zapoznać się szczegółowo z wybranymi artykułami ogrodniczymi i zakupić je wygodnie bez wychodzenia z domu :)
Podsumowanie
Agrotkanina antychwastowa świetnie sprawdzi się w każdym ogrodzie. Pomoże ochronić rośliny przed kłopotliwymi chwastami oraz utrzyma odpowiednie nawilżenie gleby, jeśli tylko zadbamy o jej prawidłowe mocowanie do podłoża.
Jeśli jeszcze pojawi się jakiś dylemat, serdecznie zapraszamy do sekcji kontakt, gdzie osobiście odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania :)
Zapraszamy również do zajrzenia do innych naszych wpisów o podobnej tematyce:
AGROWŁÓKNINA czy AGROTKANINA - Co powinieneś wiedzieć przed zakupem?
AGROWŁÓKNINA BIAŁA - Jak ją położyć?