Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

AGROWŁÓKNINA czy GEOWŁÓKNINA - co wybrać?

2019-12-02

Bardzo często pytacie nas o to, który materiał wybrać do swojego ogrodu – agrowłókninę czy geowłókninę. W tym wpisie postaramy się uporać z tym pytaniem nie pozostawiając żadnych wątpliwości co do tego, który z nich najlepiej spełni Wasze potrzeby.

Agrowłóknina - z czego jest zrobiona?

Agrowłóknina to nowoczesny materiał wykonany z tworzywa polipropylenowego o nieregularnym splocie i stosunkowo niewielkiej gramaturze.

Geowłóknina - z czego jest zrobiona?

W produkcji geowłókniny wykorzystuje się wariantowo dwa materiały: włókna polipropylenowe lub poliestrowe. Włókna są łączone ze sobą igłowo (zszywanie) lub termicznie (zgrzewanie).

Do czego służą agrowłóknina i geowłóknina?

agrowłóknina

Agrowłókniny
 w zależności od koloru ma różne zastosowania. Używana jest przede wszystkim w ogrodnictwie oraz rolnictwie (więcej na temat wyboru konkretnej agrowłókniny znajdziesz https://alejka24.pl/AGROWLOKNINA-czy-AGROTKANINA-Co-powinienes-wiedziec-przed-zakupem-blog-pol-1554320540.html).

Zastosowanie agrowłókniny:

  • ściółkowanie gleby – pomaga w utrzymaniu sprzyjających warunków dla rozwoju roślin, dzięki czemu pozwala na uzyskanie lepszych plonów w krótszym czasie;
  • ochrona przed chwastami – uniemożliwia przebijanie się mniejszych chwastów na powierzchnię, dzięki czemu nie musimy się martwić ciągłym plewieniem ogrodu;
  • ochrona przed szkodnikami oraz bakteriami – dzięki swoim właściwościom ogranicza rozwój chorób oraz utrudnia szkodnikom dostęp do roślin.

geowłóknina

W przypadku
geowłóknin zastosowanie jest zupełnie inne. Jest to przede wszystkim materiał budowlany, który należy do syntetyków przepuszczalnych. Nie znaczy to jednak, że nie znajdzie on zastosowania w naszych ogrodach, ponieważ znana jest również pod błędną nazwą "agrowłóknina do drenażu".

Zastosowanie geowłókniny:

  • budowa systemów drenarskich – gdy zachodzi konieczność odprowadzania nadmiaru wody z działki;
  • budowa podjazdów i ścieżek ogrodowych – świetnie sprawdzi się jako materiał separujący (zapobiega przedostawaniu się materiałów z podbudowy do gruntu) oraz dodatkowo stabilizuje podłoże, zapewniając swobodny przepływ wody. Stanowi dobre zabezpieczenie przed osiadaniem i chwianiem, zapewniając stabilność konstrukcji;
  • budowa oczek wodnych – układana pomiędzy folią, a podłożem skutecznie chroni konstrukcję oczka uniemożliwiając jej mechaniczne uszkodzenie przerastającymi korzeniami lub kamieniami.

Podsumowanie

Wybór pomiędzy agrowłókniną, a geowłókniną jest dość prosty, jeśli już wiemy jakie prace planujemy wykonać w naszym ogrodzie :) Agrowłóknina sprawdzi się przy ochronie roślin i zwiększeniu ich plonów, zaś geowłóknina nada się do separacji i stabilizacji sypkich materiałów oraz ochrony folii przed zniszczeniem.

Jeśli jeszcze pojawi się jakiś dylemat, serdecznie zapraszamy do sekcji kontakt, gdzie osobiście odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania :)


Zapraszamy również do zajrzenia do innych naszych wpisów o podobnej tematyce:

AGROWŁÓKNINA czy AGROTKANINA - Co powinieneś wiedzieć przed zakupem?

Okrywanie roślin na zimę

AGROWŁÓKNINA BIAŁA - Jak ją położyć?

AGROWŁÓKNINA czy FOLIA PERFOROWANA - Co wybrać?

AGROTKANINA DO OGRODU - Do czego służy?

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 256 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-10
Produkt zgodny z opisem. Szybka realizacja zamówienia i dostawa Bardzo miła profesjonalna obsługa. Polecam
2024-09-06
Polecam
pixelpixel