Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

AGROWŁÓKNINA BIAŁA - Jak ją położyć?

2019-11-25
AGROWŁÓKNINA BIAŁA - Jak ją położyć?

Temperatury w Polsce już oscylują wokół minusowych temperatur. Zbliża się ostatni dzwonek na przygotowanie naszych ogrodów na nadejście zimy i ochronę cennych roślin oraz plonów przed skutkami mrozów.

W ostatnim wpisie po krótce opisaliśmy przede wszystkim kiedy należy zacząć okrywać rośliny, o które z nich należy m.in. zadbać oraz wymieniliśmy najbardziej popularne sposoby ich okrywania. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji przeczytać tego wpisu, serdecznie zachęcamy do lektury → Okrywanie roślin na zimę.

Jak rozłożyć agrowłókninę?

Sposób zakładania białej agrowłókniny zależy od rodzaju roślin, które chcemy zabezpieczyć. Inaczej będzie wyglądało zabezpieczanie roślin piennych, a inaczej drzewek oraz krzewów.

Najprościej przyjdzie nam okrycie upraw płaskich, takich jak truskawka, sałata, buraki oraz pozostałe warzywa i owoce wyrastające z ziemi. W ich przypadku wystarczy osłonić je agrowłókniną od góry oraz przymocować na brzegach do ziemi przy użyciu odpowiednich kołków lub szpilek.

W podobny sposób zabezpieczmy również nieduże drzewka, krzewy owocowe oraz ozdobne. Można do tego celu użyć specjalnie przygotowanych zimowych kapturów ochronnych, które wystarczy nałożyć na roślinę i zaciągnąć sznurek znajdujący się u dołu kaptura.

W przypadku większych drzew i krzewów sprawa jest już bardziej skomplikowana. Szczególnym zagrożeniem dla roślin dających owoce jest pora wiosenna, charakteryzująca się dużym zróżnicowaniem temperatur. Im przymrozek jest większy, tym większe będą straty naszych plonów. W zależności od okresu rozwoju kwiatów i zalążków owoców, mogą one wynieść od 10 do nawet 90%.

Jak zabezpieczyć większe drzewa i krzewy?

Rośliny tego rodzaju wymagają bardziej kompleksowej ochrony. Należy przede wszystkim zadbać o ich odpowiednie nawodnienie poprzez zapewnienie im zapasu wody oraz przeciwdziałanie jej odparowywaniu. W tym celu należy nasypać grubą warstwę kory wokół rośliny oraz osłonić białą agrowłókniną części nadziemne poprzez owinięcie jej materiałem oraz związanie sznurkiem.

Pozostałe części drzew i krzewów można zabezpieczyć na wiele różnych sposobów, takich jak nawadnianie nadkoronowe, ogrzewanie lub mieszanie powietrza, zamgławianie, a także zastosowanie środków uodparniających na przymrozki.

Podsumowanie

Agrowłóknina w kolorze białym jest świetnym rozwiązaniem dla naszych roślin zarówno w przypadku ochrony przed wiosennymi przymrozkami, jak i surową zimą. Wystarczy dobrać odpowiednią gramaturę i odpowiednio rozłożyć ją na zabezpieczanej roślinie (o doborze materiału i gramatury pisaliśmy TUTAJ).

Jeśli jeszcze pojawi się jakiś dylemat, serdecznie zapraszamy do sekcji kontakt, gdzie osobiście odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania :)


Zapraszamy również do zajrzenia do innych naszych wpisów o podobnej tematyce:

AGROWŁÓKNINA czy AGROTKANINA - Co powinieneś wiedzieć przed zakupem?

Okrywanie roślin na zimę

AGROWŁÓKNINA czy GEOWŁÓKNINA - Co wybrać?

AGROWŁÓKNINA czy FOLIA PERFOROWANA - Co wybrać?

AGROTKANINA DO OGRODU - Do czego służy?

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 256 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-07
Zamówienie zostało zrealizowane szybko i sprawnie.
2024-09-06
Życzyłabym sobie tak wspaniałej obsługi w każdym sklepie :)
pixelpixel