Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Okrywanie roślin na zimę

2019-11-18
Okrywanie roślin na zimę

Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, które pomogą nam właściwie zabezpieczyć rośliny przed nadchodzącą zmianą pogody. Jaki produkt wybrać? Które rośliny szczególnie wymagają naszej uwagi przed zimą?

Zima w naszym kraju wciąż potrafi dać w kość. Najbardziej niebezpieczne dla naszych roślin są te mroźne i bezśnieżne. Gruba warstwa śniegu często wystarcza roślinom, żeby przetrwać, jednak z roku na rok śniegu mamy coraz mniej, a nasz ogród traci swoją naturalną ochronę.

Jeśli nigdy nie zabezpieczaliście swoich ogrodów przed kapryśną pogodą, pewnie zastanawiacie się kiedy i od czego zacząć? Jakich materiałów użyć? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Kiedy okrywać rośliny na zimę?

Pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego jesień to idealna pora, żeby pomyśleć o zabezpieczeniu naszego ogrodu. Nie należy jednak robić tego zbyt wcześnie. Jeśli okryjemy rośliny w czasie, kiedy na zewnątrz panują jeszcze dodatnie temperatury, rośliny nie zdążą się zahartować i staną się bardziej podatne na mróz. Kolejnym skutkiem zbyt wczesnego okrywania może być również zaparzanie roślin, gnicie, jak również wabienie w ten sposób gryzoni, które chętnie urządzają sobie w takich miejscach zimowe kryjówki.

Idealną porą będą pierwsze, lekkie przymrozki (ok. -5˚C), kiedy wierzchnia warstwa gleby zamarznie. Nie musimy się wtedy bać, że powyższe problemy dotkną naszych roślin.


Czym zabezpieczyć rośliny?

Rośliny można zabezpieczać na wiele różnych sposobów w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać.

  • Liście – to najtańszy naturalny materiał izolacyjny, którym można zabezpieczyć rabaty bylinowe i obsypać podstawy wrażliwych na mróz drzew, krzewów i pnączy. Ponieważ liście tworzą zimą warstwę nieprzepuszczalną dla powietrza, nie powinno się nimi okrywać roślin zimozielonych ze względu na ich gnicie. Z tego samego powodu nie należy ich pozostawiać na trawniku. Niestety, liście mogą być źródłem chorób (szczególnie te pochodzące z drzew owocowych, więc lepiej ich nie stosować). Zdarza się także, że pod ich osłoną zimują gryzonie, zwłaszcza gdy zostały one rozłożone zbyt wcześnie. Dodatkowo przy silnym wietrze liście niestety łatwo „uciekają” ze swojego posterunku, co utrudnia właściwe zabezpieczenie roślin.
  • Słoma, trzcina – jest lepsza od liści, ze względu na przepuszczalność powietrza. Nie zbija się również i nie przemieszcza. Chochoły od dawna są stosowane do zabezpieczania drzewek, róż i innych krzewów. Wygodniejsze w użyciu są słomiane maty, którymi okrywa się także delikatne pnącza. Słoma zabezpiecza rośliny nawet przed dużym mrozem, niestety mogą się w niej gnieździć gryzonie.
  • Stroisz – to nic innego, jak gałązki drzew iglastych. Dzięki temu, że przepuszczają powietrze, można nimi okrywać wszystkie rośliny – także zimozielone. Nie gnieżdżą się pod nimi gryzonie, jednak ze względu na opadające igły pozostawiają po sobie mały „bałagan”.
  • Siatka cieniująca – służy do osłaniania zimozielonych gatunków roślin przed słońcem i wiatrem. Zapobiega wysuszaniu roślin, którego efektem jest uciążliwe brązowienie liści przed nadejściem wiosny. Należy jednak pamiętać, że nie jest to materiał, który uchroni nasze rośliny przed mrozem.
  • Kora, zrębki, trociny, ziemia – są stosowane do ochrony rabat bylinowych oraz usypywania kopczyków chroniących korzenie drzew i krzewów.
  • Papier – można nim osłaniać rabaty bylinowe lub pnie drzewek, jednak jest to materiał bardzo nietrwały i mało estetyczny.
  • Styropian – jest wykorzystywany przede wszystkim do ocieplania donic roślin tarasowych.
  • Biała agrowłóknina – najbardziej uniwersalne rozwiązanie do naszego ogrodu. Świetnie sprawdza się w przypadku większości roślin i może być używana na różne sposoby. Cienka agrowłóknina wiosenna osłania rośliny przed zimnym wiatrem i słońcem, a gruba agrowłóknina zimowa okryciowa 50g dodatkowo chroni je przed zimowym mrozem. Oprócz tego agrowłóknina przepuszcza powietrze i wodę oraz ogranicza proces jej odparowywania, więc dodatkowo chroni rośliny przed brązowieniem.

Jakie rośliny okrywać na zimę i w jaki sposób?

W przypadku krzewów i drzew szczególnie musimy zwrócić uwagę na rośliny zimozielone, takie jak cyprysik Lawsona i japoński, kalmie, kiścienie, laurowiśnie, mahonie, ogniki, ostrokrzewy, pierisy, różaneczniki, suchodrzewy chińskie, wrzosy i wrzośce. Są one zimą narażone nie tylko na mróz, ale przede wszystkim na suszę. Liście tych drzew transportują wodę również zimą, podczas gdy korzenie nie mogą sobie poradzić z zamarzniętą ziemią. W skrajnych przypadkach może prowadzić to nawet do zasychania liści, co dodatkowo przyspiesza słońce oraz wiatr. Z tego względu, jeśli jesień jest sucha, musimy solidnie podlać rośliny, żeby wyposażyć je w zapasy wody, a ziemię wokół nich przykryć warstwą kory, która przeciwdziała głębokiemu przemarzaniu gruntu. Części nadziemne warto również osłonić białą agrowłókniną.

Z kolei róże u podstawy obsypuje się kopczykami o wys. ok. 20-30 cm z ziemi lub kory. Zarówno korony róż rabatowych, jak i róż pnących okrywa się białą agrowłókniną lub słomianymi matami. Róże pienne zwykle wystarcza okręcić chochołami. Podobnie zabezpiecza się hortensje ogrodowe, ketmie syryjskie, szczodrzeńce oraz młode katalpy, klony palmowe, magnolie, miłorzęby, piwonie krzewiaste i tulipanowce.

Pnącza należy okryć białą agrowłókniną, słomianymi matami przyczepionymi do podpór lub poprzetykać stroiszem, a korzenie zabezpieczyć kopczykami z ziemi, kory, czy też zrębkami. Wrażliwe na mróz są w szczególności akebie (zwłaszcza młode), glicynie, miliny, a także powojniki wielkokwiatowe.

Warstwą liści o wys. ok. 10 cm, słomy lub stroiszem osłania się wszystkie rośliny posadzone jesienią, ze względu na to, że nie zdążyły się jeszcze dobrze zakorzenić w nowym miejscu. Okrywamy w ten sposób również byliny wrażliwe na mróz, takie jak inkarwille, kosaćce żyłkowe, lilie, pustynniki, trytomy, zawilce japońskie i złocienie jesienne. Trawy typu miskant chiński, rozplenica japońska czy trawa pampasowa trzeba związać sznurkiem, a ich suche wiechy okryć stroiszem lub liśćmi. Jeśli zima jest bezśnieżna i mroźna, należy osłonić rośliny zimozielone: ciemierniki, lawendy, płomyki szydlaste, posłonki, runianki, ubiorki wiecznie zielone. W tym wypadku również świetnie sprawdzi się biała agrowłóknina.

Warto również zabezpieczyć uprawy płaskie, takie jak truskawki, borówki, sałaty itp. Krzewy owocowe (m.in. krzew maliny, krzew winny) także wymagają naszej opieki, jeśli chcemy w pełni cieszyć się ich zbiorami.

 

Podsumowanie

Rośliny w naszym ogrodzie wymagają ciągłej opieki, żeby w pełni móc wykorzystać ich potencjał. Jeśli w naszym ogrodzie posiadamy wiele rodzajów roślin, najlepiej będzie zainwestować w materiał, który jest uniwersalny i sprawdzi się w każdych warunkach. Agrowłóknina w kolorze białym wydaje się być najlepszym wyborem w tym wypadku. Zapraszamy do zapoznania się z agrowłókninami polskich producentów na naszym sklepie alejka24.pl. W swojej ofercie posiadamy między innymi takie produkty jak: agrowłóknina na wiosnę oraz agrowłóknina na zimę okryciowa.

Jeśli jeszcze pojawi się jakiś dylemat, serdecznie zapraszamy do sekcji kontakt, gdzie osobiście odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania :)


Zapraszamy również do zajrzenia do innych naszych wpisów o podobnej tematyce:

AGROWŁÓKNINA czy AGROTKANINA - Co powinieneś wiedzieć przed zakupem?

AGROWŁÓKNINA BIAŁA - Jak ją położyć?

AGROWŁÓKNINA czy GEOWŁÓKNINA - Co wybrać?

AGROWŁÓKNINA czy FOLIA PERFOROWANA - Co wybrać?

AGROTKANINA DO OGRODU - Do czego służy?

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 256 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-06
5/5
2024-09-06
Polecam
pixelpixel