CHWASTY W OGRODZIE - jak im zapobiegać i jak się ich pozbyć?
Chwasty - odwieczny problem i zmora każdego miłośnika ogrodu. Na szczęście jest wiele sposobów na walkę z nimi. Zanim jednak do tego przejdziemy, poświęćmy chwilę na przeanalizowanie, skąd biorą się chwasty ogrodowe, co jest przyczyną ich powstawania? To pozwoli nam na lepsze zrozumienie problemu i dobranie sposobów jego skutecznego rozwiązania.
Przyczyny występowania chwastów w ogrodzie
Zawsze, gdy rozpoczynamy planowanie naszego ogrodu, istotną kwestią jest sprawdzenie z jakim rodzajem gleby mamy do czynienia. Okazuje się bowiem, że ma to znaczenie nie tylko dla prawidłowego wzrostu sadzonych przez nas roślin, ale również dla niechcianego wzrostu chwastów. Gleba zakwaszona, czy uboga w składniki odżywcze jest bowiem doskonałym podłożem do rozwoju chwastów. Nie inaczej jest w przypadku nadmiernego nawożenia gleby, mi.in. potasem, czy azotem. Sprawia to bowiem, że wzrost chwastów jest nadmiernie pobudzony, co sprzyja ich szybkiemu rozprzestrzenianiu się.
Innym znaczącym powodem pojawiania się niechcianych roślin jest zbyt duże zacienienie, które ze względu na ograniczony dostęp do światła, sprzyja wzrostowi m.in. różnego rodzajów mchów.
Jak zapobiegać chwastom w ogrodzie?
Kiedy mamy już sprawdzoną glebę, dobraliśmy odpowiedni nawóz, możemy przejść do kolejnego etapu, a mianowicie do przygotowania podłoża do obsadzenia. Tutaj świetnie sprawdzą się agrowłókniny lub agrotkaniny.
Agrotkanina występuje w różnych gramaturach, najpopularniejsza jest jednak 70 i 100 gramowa o różnych szerokościach do wyboru: 0,8 mb, 1,1 mb, 1,6 mb. Wybierając szerokości, uwzględnijmy niewielką zakładkę pod ogrodzenie lub obrzeże.
Agrotkanina ze względu na wysoką gramaturę, doskonale radzi sobie z chwastami, ograniczając im dostęp do światła, a jednocześnie utrzymując odpowiednią wilgotność i temperaturę w glebie, dając doskonałe warunki do wzrostu dla zasadzonych roślin. Ponadto, dzięki wysokiej gramaturze bardzo dobrze sprawdzi się w miejscach, gdzie chcemy wysypać kamyki, korę, czy grys.
Agrowłóknina natomiast służy przede wszystkim do ściółkowania roślin, chroni przed słabszymi chwastami i wspomaga rozwój systemu korzeniowego zasadzonych roślin. Najczęściej jej gramatura wynosi 50 g. Podobnie jak agrotkanina, występuje w szerokościach 0,8 mb, 1,1 mb, 1,6 mb.
Bardziej szczegółowo omawiamy ten temat w innym wpisie na naszym blogu: AGROWŁÓKNINA czy AGROTKANINA - Co powinieneś wiedzieć przed zakupem?
Skuteczne sposoby na usuwanie chwastów z ogrodu
Co jeśli mimo naszych usilnych starań, chwasty nadal pojawiają się w naszym ogrodzie? Niestety temu całkowicie nie da się zapobiec, ponieważ mimo zastosowania odpowiednich nawozów i agrotkaniny, czy agrowłókniny, nasiona chwastów przenoszone przez wiatr potrafią zakorzenić się od góry, przerastając w dół przez agrowłókninę, czy agrotkaninę. Nie mnie jednak w tej sytuacji będzie ich na tyle mało, że najlepszym sposobem na ich pozbycie się jest regularne plewienie. Póki są małe i słabo ukorzenione, nie będzie to stanowiło problemu i nie będzie wpływało negatywnie na naszą roślinność.
Jeśli jednak wcześniejsze kroki, czyli odpowiednie nawiezienie gleby i zastosowanie agrowłókniny, czy agrotkaniny nie było możliwe, możemy posiłkować się różnego rodzaju środkami na chwasty. Warto jednak poświęcić temu tematowi trochę więcej uwagi, ponieważ rodzajów oprysków jest bardzo dużo, od skrajnie ekologicznych, po mocno chemiczne i trwale ingerujące w glebę. Warto dopasować je do aktualnego stanu naszego ogrodu, zapoznać się z opiniami klientów oraz wytycznymi producenta co do sposobu ich stosowania i aplikowania.
Jeśli jeszcze pojawi się jakiś dylemat, serdecznie zapraszamy do sekcji kontakt, gdzie osobiście odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania :)
Zapraszamy również do zajrzenia do innych naszych wpisów, które mogą Państwa zainteresować:
KRATKA PLASTIKOWA - Do czego służy?
AGROWŁÓKNINA czy AGROTKANINA - Co powinieneś wiedzieć przed zakupem?
AGROWŁÓKNINA POD TUJE - Jak ją dopasować i położyć?
OBRZEŻE - Plastikowe czy betonowe?