Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

TARAS WENTYLOWANY - Wady i zalety

2020-03-16

Podłoża wentylowane stają się w Polsce coraz bardzie popularnym rozwiązaniem. Kiedy decydujemy się na budowę lub remont już istniejącego podłoża warto rozważyć wszystkie za i przeciw, aby móc dobrać metodę, która w pełni zaspokoi nasze oczekiwania oraz będzie nam służyła przez długie lata. Jakie więc wady i zalety posiadają poszczególne rozwiązania? Czy tarasy wentylowane rzeczywiście są lepszą i trwalszą alternatywą niż tradycyjne rozwiązania?

Posadzki wentylowane odporne na czynniki zewnętrzne 

Ze względu trudne warunki atmosferyczne panujące w naszym klimacie, nikogo nie dziwią opinie, że niemożliwe jest wybudowanie tarasu, czy też balkonu bezawaryjnego. Odpadające płytki, stojąca na posadzce woda, czy też korozja okapników to jedne z najczęstszych problemów, które spędzają nam sen z powiek. Ale czy aby na pewno żadne rozwiązanie nie poradzi sobie z tymi problemami?

Posadzki układane na zaprawach klejowych o ograniczonej żywotności, obróbki blacharskie wykonywane na niededykowanych do tarasów materiałach to jedne z wielu przyczyn, dla których tarasy w naszych warunkach nie są w stanie przetrwać przez długi czas bez szwanku. Nawet zastosowanie dedykowanych rozwiązań nie daje stuprocentowej pewności. Wahania temperaturowe w naszym kraju, których amplituda mieści się w granicach 80˚C, prowadzą do ciągłego rozmrażania i zamrażania warstw podposadzkowych w postaci zapraw klejowych. Szczególnie zimą narażone są na tego typu sytuacje. W nocy warstwy zamarzają, zaś w ciągu dnia, kiedy na podłoże pada słońce rozmarzają. Skraca to żywotność posadzki, która już po kilku latach będzie wymagała kolejnego remontu.

W przypadku posadzek wentylowanych całkowicie eliminujemy zaprawy klejowe, co całkowicie wyklucza występowanie powyższych usterek. Dzięki temu również montaż takiej posadzi jest mniej problematyczny, ze względy na szybkość jego wykonania oraz wyższą trwałość.

Gdzie stosować tarasy wentylowane?

Tarasy wentylowane najlepiej stosować na podłożach betonowych, pamiętając o wykonaniu odpowiednich warstw hydroizolacji. Nie zaleca się ich wykonywania na płytkach ceramicznych, które mogą ulegać uszkodzeniu, pękać i znacznie zmniejszyć trwałość naszej konstrukcji. Z tego właśnie względu konieczne jest właściwe przygotowanie podłoża i zabezpieczenie przed rozpoczęciem montażu.

Montaż posadzki wentylowanej

Do montażu podłoża, którym chcemy wyłożyć nasz taras, wykorzystujemy specjalnie do tego przeznaczone podkładki tarasowe wykonane z tworzywa sztucznego (można je znaleźć w kategorii systemy tarasowe), które charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Większość modeli posiada możliwość regulacji wysokości lub dokupienia specjalnych nakładek, które pozwolą nam na zniwelowanie wszelkich nierówności podłoża. Dzięki użyciu wysokiej jakości elementów, możemy mieć pewność, że powierzchnia naszego tarasu nie ulegnie zniszczeniu pod wpływem większego obciążenia.

Montaż podłoża wentylowanego

Zalety posadzki wentylowanej 

Tarasy wentylowane swoją pozytywną opinię zawdzięczają przede wszystkim niwelowaniu problemów charakterystycznych dla najczęściej stosowanej metody montażu, czyli na zaprawie klejowej. Dzięki zastosowaniu podkładek tarasowych zyskujemy przede wszystkim:

  • Łatwy i szybki montaż bez konieczności wykonywania prac mokrych takich jak stosowanie zapraw klejowych, czy też fugowanie, które zwiększają możliwość popełnienia błędów wykonawczych
  • Brak wymogu stosowania klejów oraz specjalistycznych podkładów, dzięki czemu taras jest mniej podatny na warunki atmosferyczne, które w głównej mierze przyczyniają się do uszkadzania płytek oraz strefy okapowej
  • Prosty demontaż, który eliminuje konieczność wykonywania generalnych remontów oraz skuwania większej ilości płytek. Wymieniamy jedynie tę płytkę, która uległa uszkodzeniu
  • Odprowadzenie wody przez hydroizolację znajdującej się pod powierzchnią tarasu zapewnia brak zalegającej wody na posadzce tarasu, dzięki czemu unikniemy zawilgocenia oraz wykwitów
  • Możliwość zniwelowanie uskoków płyt oraz nierówności podłoża bez konieczności wykonania dodatkowych prac
  • Wolną przestrzeń pod powierzchnią tarasu, którą można wykorzystać do poprowadzenia różnego rodzaju instalacji, np. elektrycznych lub świetlnych.

Wady podłoża wentylowanego 

Każde rozwiązanie posiada swoje wady i zalety. Poniżej przedstawiamy problemy, z którymi najczęściej można się spotkać w przypadku podłoża wentylowanego:

  • Zapadanie się płyt
  • Pękanie płyt
  • Zastoiska wody pod posadzką oraz zapychanie otworów przelewowych

Jak uniknąć występowania wad?

Idealne rozwiązania nie istnieją, ale w przypadku tarasów wentylowanych można je w dużym stopniu zniwelować. Dzięki temu uzyskamy rozwiązanie, które zapewni nam stabilne i trwałe podłoże na wiele lat.

Zapadanie się płytek tarasowych na podkładkach

Zjawisko to jest ściśle związane ze zmianą temperatur. Po zimie często płytki mogą zacząć opadać. Czy w przypadku zastosowania podkładek tarasowych można tego uniknąć?

Tego rodzaju wada może pojawić się po dłuższym użytkowaniu w przypadku podkładek tarasowych z regulowanym gwintem. Mają na to wpływ wysokie temperatury oraz obciążenie. Regulacja ulega wtedy obniżeniu, przez co płytki będą opadały względem podłoża.

Aby uniknąć tego rodzaju problemu należy zakupić elementy stałe bez możliwości regulacji (wyjątkiem są nakładki), które nie ulegają odkształceniu. Takie rozwiązanie gwarantuje nam stabilną posadzkę oraz właściwą amortyzację tarasu względem podłoża.

Pękanie płyt tarasowych

Problem pękających płyt jest związany z uszkodzeniami mechanicznymi o charakterze losowym, takie jak upadek ciężkiego elementu. Możemy zniwelować efekty takiego zdarzenia poprzez zwiększenie ilości podkładek podtrzymujących płyty tarasowe, które zapewnią dodatkową amortyzację. Stosując dodatkowe podpory na środku płyt oraz po bokach jesteśmy w stanie zmniejszyć pęknięcia oraz uchronić je przed wystąpieniem uszkodzeń na wylot.

Zastoiska wody pod posadzką i zapychanie otworów przelewowych

Występowanie zastoisk wody pod posadzką wynika bezpośrednio z zapychania się tworów przelewowych niewielkimi materiałami. Tego rodzaju problemy mogą prowadzić do rozprzestrzeniania się różnego rodzaju drobnoustrojów oraz nieprzyjemnego zapachu. W takiej sytuacji konieczne jest bezzwłoczne odblokowanie otworów przelewowych i usprawnienie odpływu wody.

Problem ten wynika w głównej mierze z doboru złej jakości materiałów, które wytwarzane są po kosztach oraz posiadają zbyt małe otwory. Nie uwzględniają one wielkości takich materiałów jak, trawa oraz patyki, które mogą pojawiać się po intensywnych burzach, opadach, czy też zimie.

W celu uniknięcia tego typu problemów, należy zwrócić szczególną uwagę na wybór takich profili tarasowych, które będą odpowiednio przystosowane do odprowadzania wody opadowej wraz z mikromateriałami. Dodatkowym atutem będą również wspomagające otwory przelewowe znajdujące się z przodu, które w przypadku zapchania się podstawowych przelotów gwarantują dalsze odprowadzanie wody.

Montaż posadzki wentylowanej

Podsumowanie

Tarasy wentylowane są świetnym rozwiązaniem, którym będziemy mogli się cieszyć przez wiele lat. W przypadku tarasów wykonanych z płytek na zaprawie klejowej koszty początkowe inwestycji są niższe, jednak w perspektywie 10 lat wymagać będą remontów, które w ostatecznym rozrachunku sprawiają, że taras wentylowany staje się znacznie korzystniejszy.

Dzięki wykorzystaniu technologii tarasów wentylowanych w perspektywie długoterminowej oszczędzamy wiele czasu na wyborze materiałów i fachowców. Pozwoli nam ona również uniknąć licznych usterek oraz wad.

Jeśli jeszcze pojawi się jakiś dylemat, serdecznie zapraszamy do sekcji kontakt, gdzie osobiście odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania :)

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 48 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-08
Jestem zadowolona
2024-03-08
Dostawa terminowa,jestem zadowolona.
pixelpixelpixel