Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

PODKŁADKI TARASOWE - Co powinieneś wiedzieć?

2020-03-02

Wsporniki tarasowe to istotny element przy budowie tarasów z posadzką podnoszoną wentylowaną. Aby skutecznie spełniały swoją rolę należy zwrócić uwagę na kilka elementów, które mogą się okazać decydujące przy wyborze odpowiedniej podstawki. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę? Jakie podkładki sprawdzą się najlepiej? W dzisiejszym wpisie spróbujemy odpowiedzieć na powyższe pytania.

Zastosowanie podkładek tarasowych

Podstawki do podłóg i tarasów stosuje się przy tworzeniu posadzek układanych z płyt betonowych, ceramicznych lub kamiennych na powierzchniach betonowych, jak również na legarach. Wykonane z dobrego jakościowo tworzywa stanowią stabilną podporę, chroniąc podłogi przed zapadaniem się, stojącą wodą, czy też korozją okapników.

Świetnie sprawdzają się w przypadku posadzek wentylowanych. Można je dzięki temu montować bezpośrednio na warstwie hydroizolacyjnej. Plastikowe wsporniki są również alternatywnym rozwiązaniem dla tworzenia powierzchni tarasowych, trapów oraz podniesionych podłóg na płaszczyznach betonowych, bitumicznych, drewnianych oraz bezpośrednio na gruncie bez konieczności drogiego poziomowania powierzchni, na których prowadzona jest inwestycja. Uzyskujemy w ten sposób estetycznie zabudowaną powierzchnię, która jest niezwykle trwała i nie ingeruje bezpośrednio w konstrukcje budynku.

W wielu modelach istnieje możliwość zastosowana dodatkowych podkładek, dzięki którym uzyskujemy możliwość precyzyjnego dopasowania wysokości poszczególnych płytek. Sprawdzają się więc również przy powierzchniach nieregularnych, na których występują spadki lub ubytki w nawierzchni.

Właściwości podkładek tarasowych

Wsporniki tarasowe przeznaczone są do stosowania na sucho, tzn. bez użycia piasku, podsypki, klejów, czy też innych materiałów podkładowych, dzięki czemu ich montaż jest niezwykle szybki. Oferowane przez nas podkładki tarasowe zostały wyprodukowane przy użyciu wysokogatunkowego, wytrzymałego i odpornego na uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne tworzywa PP, dzięki czemu mogą skutecznie i stabilnie służyć naszym konstrukcjom tarasowym przez długie lata. Z tego też względu gwarancja na te elementy została przez producenta wydłużona aż do 10 lat.

Ze względu na łatwość montażu oraz brak konieczności wykonywania prac mokrych, demontaż posadzek ułożonych na podstawkach jest również bardzo szybki. Bez problemu można wykonać częściowy remont bez ryzyka uszkodzenia posadzki.

System ABC – od 10 do 50 mm

System ABC wiodącej polskiej firmy Eko-bord System składa się z wytrzymałych podstawek wykonanych z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które umożliwiają podniesienie podłogi na wysokość od 1 do 50 mm, poprzez nakładanie na siebie poszczególnych elementów zestawu.

W skład zestawu wchodzą:

Podstawka A, która może być stosowana zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z pozostałymi elementami. Dzięki niej mamy możliwość zwiększania wysokości co 10 mm poprzez ułożenie jednej podstawki na drugą;

Regulacja B może być wykorzystywana tylko i wyłącznie w połączeniu z podstawką A. Dzięki niej uzyskujemy dodatkowe możliwości zmiany wysokości od 12 mm do 20 mm (zmiana co 2 mm);

Podkładka wyrównująca C służy do niwelowania niewielkich różnic w poziomie podłoża oraz różnic grubości płyt tarasowych wynikających z technologii ich produkcji (w przypadku tego typu produktów normy dopuszczają różnego rodzaju odchyłki wymiarowe).

System XYZ – od 60 do 400 mm i więcej*

System XYZ służy do budowania jeszcze większych wysokości, bo w przedziale od 60 mm do 400 mm lub więcej*. Regulacja wysokości w tym systemie jest wykonywana za pomocą śruby M10 (+/- 20 mm) w przypadku zestawu „XY” lub wzmocnionej rury PCV w przypadku zestawu XYZ. Dzięki dużej średnicy podstawy, zestawy można montować na styropianie, a nawet piance poliuretanowej.

W skład zestawu wchodzą:

Regulacja X jest górnym elementem systemu XYZ lub XY. W swojej dolnej części posiada standardową śrubę M10, za pomocą której można swobodnie regulować poziom tarasu lub podłogi (zakres regulacji śruby wynosi +/- 20 mm). Można ją stosować jedynie w połączeniu z elementem Y tworząc system XY lub w połączeniu z elementem Y oraz Z tworząc system XYZ;

Łącznik/ podpora Y jest elementem uniwersalnym w  systemie XYZ i stanowi łącznik pomiędzy dolną podstawą Z z rurą PCV, a górną regulacją X;

Dolna podstawa Z służy do mocowania na wcisk wzmocnionej rury PCV o średnicy 110 mm, na którą nakładane są elementy X i Y tworząc system XYZ. Posiada otworu umożliwiające trwałe przymocowanie jej do podłoża, co umożliwia stabilne podwyższanie powierzchni tarasów powyżej 400 mm.

* Po zakotwiczeniu podstawy „Z” można jeszcze dodatkowo ją zwiększyć.

Podsumowanie

Podkładki tarasowe są dostępne na rynku w wielu wariantach. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie i nie wiąże się z pracami mokrymi, dzięki czemu montaż jest o wiele szybszy niż w przypadku standardowych rozwiązań. Ostateczny wybór konkretnych rozwiązań zleży jednak od wysokości na jaką chcemy podnieść podłogę.

Jeśli jeszcze pojawi się jakiś dylemat, serdecznie zapraszamy do sekcji kontakt, gdzie osobiście odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania :)

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 48 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-17
Przesyłka terminową, obrzeża spełniły moje oczekiwania.
2024-03-09
Płotek spełnił moje oczekiwania
pixelpixelpixel