AGROWŁÓKNINA POD TUJE - Jak ją dopasować i położyć?
Agrowłóknina jest wykorzystywana zarówno w ogrodnictwie, jak i w szkółkarstwie. Służy przede wszystkim do powstrzymywania rozwoju chwastów bez konieczności używania szkodliwych środków chemicznych. Ponadto chroni ona system korzeniowy roślin, przyspiesza ich wzrost oraz zabezpiecza przed szkodnikami. W tym wpisie dowiemy się czy nadaje się pod tuje i iglaki oraz jak ją ułożyć. Ponadto podpowiemy jak naprawić uszkodzoną agrowłókninę, tak aby dalej spełniała swoje funkcje oraz odpowiemy na pytanie o to, czy włóknina przepuszcza wodę.
Agrowłóknina czy geowłóknina pod tuje?
Ze względu na podobną nazwę, wiele osób myli agrowłókninę z geowłókniną. Są to jednak zupełnie różne produkty o innych zastosowaniach. Pierwszy jest typowo ogrodniczym artykułem, natomiast drugi przeważnie uznaje się za materiał budowlany. Nie oznacza to jednak, że nie znajduje żadnych zastosowań w ogrodnictwie. Geowłóknina doskonale separuje cząstki gleby i rozmaitych podbudówek. Ma doskonałe właściwości filtracyjne, a do tego jest niezwykle wytrzymała. W ogrodzie nie sprawdzi się jako mata pod tuje, ale można z powodzeniem wykorzystać ją przy budowie podjazdów, oczek wodnych, systemów drenarskich, chodników, ścieżek itp.
Czy agrowłóknina pod tuje to dobre rozwiązanie?
Prawie każdy posiadacz rządku pięknych, wypielęgnowanych tui w swoim ogrodzie lub szkółce chce je odpowiednio wyeksponować. Najczęściej służy do tego specjalna brązowa/czarna agrowłóknina pod korę oraz kamienie. Taką matą zabezpiecza się przed chwastami tuje oraz inne iglaki, a także krzewy ozdobne i drzewka. Dodatkowo, w ten sposób rozłożona tkanina wspomaga gospodarkę wodną, a co za tym idzie – wzmacnia system korzeniowy roślin oraz przyspiesza ich wzrost. Jest to rozwiązanie nie tylko estetyczne, ale także korzystne dla drzewek/ krzewów, zwłaszcza poza sezonem wiosenno-letnim, kiedy to ochraniają rośliny również przed przymrozkami.
Jaka agrowłóknina pod iglaki?
Przy wyborze agrowłókniny należy zwrócić uwagę na jej pochodzenie (najlepsze będą agrowłókniny europejskich producentów) oraz gramaturę – im wyższa gramatura materiału, tym dłuższa żywotność włókniny (np. agrowłóknina 50g, 0,8x100m brązowa UV POLSKA). Jeśli zatem w naszym ogrodzie znajdują się rośliny, które wymagają częstej pielęgnacji, warto zainwestować w taki produkt, który będzie nam służył przez wiele sezonów i nie straci swojej skuteczności. Dobrej jakości agrowłóknina pomoże nam wyeliminować chwasty wyrastające pod materiałem, zapewni roślinom właściwy poziom napowietrzenia oraz nawodnienia gleby oraz sprawi, że będzie ona prawidłowo odżywiona poprzez zahamowanie wnikania nawozów w głębsze warstwy podłoża.
Rozkładanie agrowłókniny – zasady, o których należy pamiętać
Agrowłóknina pod tuje może zostać rozłożona zarówno przed, jak i po nasadzeniu roślin w ogrodzie. Jeśli mamy zamiar rozłożyć ją na początkowym etapie prac ogrodowych, najważniejsze jest prawidłowe przygotowanie podłoża. Gleba musi być przede wszystkim odpowiednio pulchna i wilgotna. W takiej ziemi na pewno dobrze będą rozwijały się młode iglaki. W następnej kolejności należy dokładnie oczyścić podłoże ze wszystkich chwastów, kamieni, darni, korzeni itp.
Kolejnym krokiem będzie rozwinięcie włókniny na całym okrywanym obszarze i wyznaczenie miejsc, w których znajdować się będą tuje. W zaznaczonych punktach należy wykonać nacięcia ostrym nożem w kształcie litery „X” lub „V”. Dzięki temu można będzie wygodnie umieścić sadzonki i dokładnie wkopać je w podłoże. Agrowłókninę przytwierdzamy do ziemi przy użyciu specjalnych szpilek lub kołków do mocowania agrowłókniny. Ostatnim etapem jest ściółkowanie, czyli podsypanie roślin specjalną korą ogrodową lub kamieniem. W przypadku kamienia, warto zwrócić uwagę na to, aby rodzaj, którego chcemy użyć posiadał odpowiedni odczyn (kwasowy, zasadowy lub obojętny), który będzie pozytywnie wpływał na poziom pH gleby, właściwy dla potrzeb naszych roślin.
Jak położyć agrowłókninę pod rosnące już tuje?
Proces zakładania agrowłókniny pod zasadzone już wcześniej tuje wygląda nieco inaczej. W takim przypadku włókninę należy rozłożyć równolegle do rabaty, by móc wymierzyć miejsca nacięć. Agrowłókninę rozcina się prostopadle, od środka do brzegu materiały. Następnie wystarczy przysunąć matę do roślin, wsuwając je w wykonane wcześniej rozcięcia, pamiętając o jej szczelnym przymocowaniu do podłoża.
Jak naprawić uszkodzoną agrowłókninę?
Czasem może zdarzyć się, że w trakcie montażu lub wysypywania ostrych kamieni, fragment agrowłókniny zostanie uszkodzony/ przedziurawiony. W takiej sytuacji można usunąć uszkodzony obszar i zastąpić go nowym, większym wycinkiem lub ułożyć w tym miejscu drugą warstwę maty. Bez względu na wybraną metodę naprawy, najważniejsze jest dokładne zamocowanie narożników agrowłókniny. Im dokładniej rozłożona i przymocowana zostanie agrowłóknina, tym dłużej będzie spełniać swoją funkcję i tym mniej pracy będzie wymagała od nas pielęgnacja żywopłotu.
Czy agrowłóknina przepuszcza wodę?
Jednym z najczęstszych pytań odnośnie właściwości agrowłókniny dotyczą wątpliwości związanych z przepuszczaniem przez nie wody. Są one jak najbardziej wodoprzepuszczalne, ale działa to jednak z lekkim opóźnieniem. Co to oznacza w praktyce? Zaraz po rozłożeniu agrowłókniny może się na jej powierzchni zbierać woda. Dopiero gdy agrowłóknina nabierze wilgoci, będzie ją przepuszczać do podłoża i stopniowo nawadniać rośliny. Dzieje się tak, ze względu na to, że agrowłókniny mają również na celu hamowanie odparowywania wody z podłoża. Dlatego też dobrze jest po posadzeniu roślin odpowiednio je podlać.
Podsumowanie
Agrowłóknina ma bardzo wiele zastosowań i świetnie sprawdzi się pod tuje oraz inne iglaki. Do jej montażu nie potrzebujemy specjalistycznych narzędzi, a jedynie szpilki lub kołki do przymocowania jej do ziemi oraz ostry nożyk do wykonania nacięć pod rośliny.
Jeśli jeszcze pojawi się jakiś dylemat, serdecznie zapraszamy do sekcji kontakt, gdzie osobiście odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania :)
Zapraszamy również do zajrzenia do innych naszych wpisów o podobnej tematyce:
AGROTKANINA DO OGRODU - DO CZEGO SŁUŻY?
AGROWŁÓKNINA czy AGROTKANINA - Co powinieneś wiedzieć przed zakupem?
AGROWŁÓKNINA BIAŁA - Jak ją położyć?