Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

WZROST OPŁAT ZA ŚMIECI - Jak je obniżyć?

2020-10-12
 WZROST OPŁAT ZA ŚMIECI - Jak je obniżyć?

Nowe przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2020 roku, dotyczące gospodarki odpadami, nałożyły na wszystkich mieszkańców obowiązek segregowania śmieci. Jeśli Twoje opłaty za wywóz śmieci jeszcze nie wzrosły, możesz być pewien, że niedługo to nastąpi. W większości miast wzrost ten wyniósł 100 i więcej procent! Jest jednak szansa na to, żeby te opłaty obniżyć. Jak to zrobić i czy każdy ma taką możliwość?





Kto ma szansę na niższe opłaty?

Możliwość skorzystania ze zniżki, mają niestety tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych. Nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej, która weszła w życie 6 września 2019 roku, daje gminom możliwość obniżenia opłat za wywóz śmieci i to od nich zależy ostatecznie jaką kwotę będziemy mogli zaoszczędzić. Jeśli Twoja gmina zdecydowała się na takie rozwiązanie, wystarczy, że spełnisz dwa warunki.

Jak obniżyć opłaty za wywóz śmieci?

Zmniejszenie podwyżek za wywóz odpadów związane jest bezpośrednio z odbiorem odpadów biodegradowalnych. Jeśli zaopatrzymy się w przydomowy kompostownik, gminy mogą obniżyć nasze opłaty. Konieczne będzie złożenie nowej deklaracji śmieciowej, w której poinformujemy urzędników o prowadzeniu kompostownika. Gminy mogą także określić wymagania dotyczące kompostowania w regulaminie utrzymania porządku i czystości, do którego również będziemy musieli się dostosować. Możemy także otrzymać zwolnienie z posiadania brązowego pojemnika.

Chodzi o to, żeby odpady biodegradowalne nie były dodawane do mieszanych odpadów komunalnych. Z jednej strony pozwala to na wykorzystanie odpadów biodegradowalnych – każdy może je wykorzystać, użyć w ogrodzie – a z drugiej strony zmniejsza się masa odpadów trafiająca na wysypiska, bo sortowanie z tych odpadów biodegradowalnych z ogólnej masy odpadów jest uciążliwe i mało efektywne. Jest wprowadzona stawka podwyższona dla tych, którzy nie sortują odpadów biodegradowalnych. Z kolei ci, którzy sortują i przerabiają je w kompostowniku, mogą płacić mniej za odpady – tłumaczy poseł Anna Paluch.

Należy również pamiętać o tym, że gminy mają w planach dokonywanie wyrywkowych kontroli posesji, na których kompostowane są odpady bio. Jeżeli właściciel domu jednorodzinnego nie posiada zadeklarowanego kompostownika, utraci upust w opłacie za wywóz śmieci.


Co możemy kompostować?

Do kompostownika powinny trafiać tzw. odpady ogrodowe, czyli wszelkiego rodzaju rośliny, gałęzie oraz liście. Świetnie nadadzą się również obierki z warzyw i owoców, skorupki jaj oraz resztki jedzenia pochodzenia roślinnego. Ponadto kompostować możemy resztki pokarmów dla zwierząt np. suchą karmę czy też rozerwane torebki po herbacie oraz fusy z kawy. Nie można wrzucać natomiast zainfekowanych chorobą roślin, resztek mięsa i ryb, popiołu węglowego, odchodów zwierząt lub pieluszek dziecięcych, drewna, metalu, plastiku, gazet ani folii. Ważne jest także, aby nie dorzucać do kompostownika chwastów z zawiązanymi nasionami, ponieważ uzyskanym w ten sposób nawozem rozsiejemy je później po ogrodzie.

Podsumowanie

Kompostowanie daje nam możliwość zaoszczędzenia na opłatach za wywóz śmieci oraz stworzenia naturalnego nawozu, który świetnie sprawdzi się w naszym ogrodzie. Warto więc skorzystać z możliwości, jakie daje nam nowelizacja ustawy i zaopatrzyć się w swój własny kompostownik.

Jeśli jeszcze pojawi się jakiś dylemat, serdecznie zapraszamy do sekcji kontakt, gdzie osobiście odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania :)

Polecane

Kompostownik 740l

Kompostownik 740l

200,00 zł brutto
Kompostownik 1000l

Kompostownik 1000l

260,00 zł brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 48 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-18
Super szybka dostawa. Gorąco polecam
2024-03-18
Wszystko OK. Polecam.
pixelpixelpixel