Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

TRAWNIK PO ZIMIE - jakie prace należy wykonać w pierwszej kolejności?

2022-03-21
TRAWNIK PO ZIMIE - jakie prace należy wykonać w pierwszej kolejności?

Zima się kończy, widać już pierwsze sygnały zmieniającej się pory roku. To daje nadzieję na szybkie przyjście wiosny i to, że nasz ogród i trawnik obudzi się do życia i będzie wyglądał tak jak przed zimą.

Niestety często pierwsze wyjście do ogrodu jest dla nas zaskoczeniem, ponieważ trawnik po zimie nie wygląda okazale, często brak mu koloru, jest podniszczony i wymaga wiele pracy, żeby doprowadzić go do oczekiwanego efektu.

W dalszej części dowiecie się jakie zabiegi pielęgnacyjne trawnika są najczęściej wykonywane przez profesjonalnych wykonawców czyli firmy ogrodnicze. Jeśli regenerację trawnika chcemy zlecić zewnętrznej firmie pamiętajmy, żeby umówić się z wybraną firmą w okresie styczeń – luty. Jeśli zrobimy to później może się okazać, że nie będzie terminu na wykonanie niezbędnych prac w okresie przed wegetacją roślin.

Skuteczna regeneracja trawnika po zimie

Jeszcze przed pierwszym wzrostem trawy po zimie trawnik wymaga pełnej regeneracji przez wertykulację, czyli mechaniczne, pionowe nacięcie trawnika, które ma na celu rozluźnienie ziemi, poprzecinanie korzeni trawy co powoduje szybszą regenerację i odmłodzenie trawnika. Przy okazji zabiegu wertykulacji zbierzemy z trawnika bardzo dużo suchej trawy, która stanowiła nagromadzony tuż przy ziemi filc. Z doświadczenia wiemy, że trawy zebranej podczas wertykulacji jest dużo więcej, niż tej z cotygodniowego koszenia!

Nie bądźmy zdziwieni, gdy po zabiegu trawnik będzie wyglądał dużo gorzej niż przed. To normalne. Wertykulacja w krótkim czasie pozwoli jednak na odmłodzenie trawnika, jego zagęszczenie, trawa nabierze pięknej zielonej barwy i oczekiwanej gęstości.

Wertykulacja usuwa również mech z trawnika, który zagłusza i wypiera trawę.

Zabiegu wertykulacji nie można wykonać na młodym, dopiero co założonym trawniku, który nie jest jeszcze odpowiednio ukorzeniony. Zakłada się, że zabiegu nie robimy na trawnikach młodszych niż 2 lata, ponieważ zabieg ten może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Pielęgnacja trawnika po zimie

Równie ważne jak wertykulacja jest odpowiednie nawiezienie trawnika, które gwarantuje piękną trawę na początku sezonu.

Odpowiednio dobrany nawóz należy równomiernie rozsypać. Pomocne w tym będzie wózek z opcją rozsypywania nawozu. Przy mniejszych trawnikach możemy również przeprowadzić nawożenie rozsypując nawóz z ręki. Ważne, żeby podzielić sobie trawnik na równe pasy i rozsiewać nawóz chodząc najpierw wzdłuż a potem wszerz trawnika. Zapewni nam to równomierne zasilenie trawy a tym samym równomierne tempo wzrostu trawy po nawiezieniu.

WPIS 21 - siewnik

Naprawa ubytków w trawniku

Niestety z różnych powodów w naszym trawniku mogą powstać „łyse placki”. Jest na to prosty i bardzo skuteczny sposób. Jeśli miejsc z brakującą trawą jest więcej warto zaopatrzyć się w ziemię do trawnika oraz opakowanie trawy np. uniwersalnej lub takiej której użyliśmy do założenia trawnika. Potrzebna będzie również taczka lub większy pojemnik.

Do pojemnika lub taczki wsypujemy ziemię i mieszamy ją z nasionami trawy. Starajmy się, żeby nasion było sporo. Tak przygotowaną mieszankę rozsypujemy w miejscach gdzie chcemy uzupełnić trawę i udeptujemy. Warto takie zabiegi wykonywać przed planowanym deszczem lub przed włączeniem nawadniania. Nowa trawa powinna pojawiać się już po ok. tygodniu od zasiania. Dzięki temu sposobowi gwarantujemy piękny i gęsty trawnik bez widocznych miejsc, które były regenerowane.

Pierwsze koszenie trawy po zimie

Po wykonaniu wertykulacji i nawiezieniu trawnika możemy uznać renowację trawnika za zakończoną. Kolejny etap to już cotygodniowe koszenie (lub częściej jeśli trawa po nawiezieniu będzie szybko rosnąć) i regularne nawadnianie murawy.

Warto co jakiś czas sprawdzić ostrość noży w kosiarce. Jeśli będą tępe, trawa po cięciu będzie miała postrzępione końcówki.

WPIS 21 - koszenie

Jak zamienić trawnik w zielony parking?

Jeśli nasz trawnik oprócz funkcji dekoracyjnej ma również funkcję parkingu lub sporadycznego parkingu dla gości warto zainwestować w jego stabilizację za pomocą plastikowej kratki parkingowej.

O montażu kratki trawnikowej powinniśmy pomyśleć przed założeniem trawnika i wybrać model kratki o wysokości 5 cm (np. Inovgreen IG50), który umożliwi prawidłowe zakorzenienie się trawy w kratce. Pamiętajmy, że podłoże pod montaż kratki należy przygotować tak jak pod kostkę brukową, czyli wykorytować (usunąć ziemię rodną), nawieźć ok. 20-25 cm kamienia i ubić go przy pomocy zagęszczarki. Dopiero na tak przygotowane podłoże można kłaść kratkę, a następnie zasypać całość ziemią pamiętając, że docelowa wysokość ziemi w kratce powinna być niższa niż kratka o ok. 1 cm. Pozwoli nam to korzystać z zielonego parkingu nie niszcząc trawy podczas obracania kołami w miejscu. Innym słowem, trawa nam się nie rozjeździ na tak przygotowanej kratce.

Innym sposobem jest montaż kratki na gotowym parkingu. Na rynku jest jeden producent takiego typu kratek – firma Inovgreen. Kratkę trawnikową IP40 obracamy odwrotnie, łączymy kolejne kratki ze sobą za pomocą zaczepów i na tak przygotowaną powierzchnię wjeżdżamy zagęszczarką, która wbija kratkę w istniejący trawnik.

Jest to rozwiązanie umożliwiające szybkie przygotowanie zielonego parkingu. Pielęgnacja takiego parkingu nie różni się od zwykłej pielęgnacji trawnika z pominięciem wertykulacji i aeracji.

WPIS 21 - kratki



Jeśli jeszcze pojawi się jakiś dylemat, serdecznie zapraszamy do sekcji kontakt, gdzie osobiście odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania :)


Zapraszamy również do zajrzenia do innych naszych wpisów, które mogą Państwa zainteresować:

KRATKA PLASTIKOWA - Do czego służy?

KRATKA PLASTIKOWA - Jaki model wybrać?

KRATKA PLASTIKOWA - Jak układać?

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 315 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-19
Szybka i wspaniała obsługa.
2024-10-16
Wszystko jak nalezy
pixelpixel