Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

KRATKA PLASTIKOWA - Jak układać?

2020-02-17
KRATKA PLASTIKOWA - Jak układać?

Sposób montażu kratek ogrodowych zależy w głównej mierze od ich przyszłego zastosowania. W pierwszej kolejności należy ocenić na ile intensywnie będą one wykorzystywane, a następnie wybrać jednej z kilku sposobów montażu, który zapewni odpowiednią stabilizację podłoża. Przygotowanie odpowiedniej podbudowy jest kluczowe do uzyskania pełnej skuteczności kratek. Źle wykonana podstawa będzie negatywnie wpływała na właściwości kratek plastikowych, przez co nie będą one należycie spełniały swojej funkcji.
Sposób montażu kratki parkingowej

Etap 1. Przygotowanie podłoża

W pierwszej kolejności należy usunąć wierzchnią warstwę gruntu i wypełnić teren inwestycji dobrze przepuszczalną mieszanką żwirową lub tłuczniową, która zapewni odpowiedni drenaż. Całość zagęszczamy. Możemy również uprzednio wyłożyć powierzchnię włókniną budowlaną lub geowłókniną dla lepszej stabilizacji mieszanki. Warstwa nośna powinna mieć grubość od 20 do 50 cm, w zależności od tego, czy teren będzie przeznaczony pod samochody osobowe, czy też ciężarowe.

Etap 2. Warstwa wyrównująca

Powierzchnię poprzednio przygotowaną wykładamy geowłókniną, aby zapewnić odpowiednią separację warstw. W następnej kolejności pokrywamy teren żwirem lub mieszanką piasku i żwiru. Warstwa wyrównująca powinna mieć grubość od 2 do 3 cm.

Etap 3. Układanie kratek

Układanie kratek rozpoczynamy od samego rogu utwardzanego terenu, pamiętając o tym, aby pozostawić dylatację rzędu 2-5 cm od krawędzi. Pierwsze kratki układamy żeńskimi zaczepami na zewnątrz, tak aby móc wygodnie łączyć ze sobą następne elementy. Kolejne kratki dokładamy wsuwając je na wpusty i dociskając stopą łączymy ze sobą zaczepy. Kontynuujemy układanie, stojąc na powierzchni kratek. Po wyłożeniu powierzchni kratownicami stabilizujemy je za pomocą wibratora lub walca.

Etap 4. Wypełnienie

A – Kratki wypełniamy żwirem lub innym kruszywem.

B – Kratki wypełniamy najpierw ziemią, mieszaniną torfu i piasku lub innym materiałem odpowiednim na podłoże do obsiania trawą. Dla lepszego rezultatu nasiona można wymieszać z podłożem jeszcze przed wypełnieniem otworów kratek. Powinniśmy dać trawie trochę czasu na dobre ukorzenienie, zanim udostępnimy teren inwestycji dla ruchu kołowego.

Niestandardowe sposoby przygotowania podłoża

W szczególnych przypadkach, gdy nie przewidujemy intensywnego użytkowania terenu wyłożonego kratkami, możemy zastosować uproszczoną metodę przygotowania podłoża.

Etap 1. Usuwamy roślinność i wierzchnią warstwę gruntu na grubość około 7 cm (w zależności od rodzaju powierzchni).

Etap 2. Wykładamy powierzchnię włókniną budowlaną w celu stabilizacji.

Etap 3. Rozprowadzamy równomierną warstwę mieszaniny żwiru i piasku o grubości przynajmniej 3 cm i lekko ją ugniatamy. W następnej kolejności wykładamy powierzchnie kratkami i wypełniamy zgodnie z przeznaczeniem.

Alternatywne wykorzystanie kratek Inovgreen IP

W przypadku, gdy zachodzi konieczność szybkiego ustabilizowania terenu zielonego, gdy nie przewiduje się intensywnego ruchu kołowego, możemy wykorzystać szybki i efektywny sposób układania kratek Inovgreen IP.

Etap 1. Odwracamy do góry „listkami” kratki IP.

Etap 2. Układamy pierwszą kratkę, wciskając ją lekko w trawnik, a następnie dokładamy i łączymy przez dociśnięcie kolejne, odwrócone w ten sposób kratki.

Etap 3. W razie potrzeby, kratki można w bardzo łatwy sposób dociąć do pożądanego kształtu.

Podsumowanie

Montaż kratek trawnikowych jest o wiele szybszy i łatwiejszy niż ich betonowych odpowiedników. Wykonanie podbudowy zależy jednak od planowanego zastosowania i może być równie złożone jak przy układaniu betonowych elementów.

W przypadku dalszych wątpliwość co do układania kratek, proponujemy dodatkowo obejrzenie filmu instruktażowego.

Jeśli jeszcze pojawi się jakiś dylemat, serdecznie zapraszamy do sekcji kontakt, gdzie osobiście odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania :)


Zapraszamy również do zajrzenia do innych naszych wpisów o podobnej tematyce:

KRATKA PLASTIKOWA - Do czego służy?

KRATKA PLASTIKOWA - Jaki model wybrać?

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 201 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-03
ok
2024-06-30
Super
pixelpixelpixel