Jak przygotować i udekorować ogród na wiosnę?
Wiosna to wyjątkowy czas, w którym natura powoli przygotowuje się do sezonu wegetacyjnego. Przełom marca i kwietnia to również idealna pora na uprzątnięcie swojego ogrodu po sezonie zimowym i przygotowanie go do nadchodzącej wiosny. Jakie zabiegi pielęgnacyjne warto wykonać? Jak zadbać o dobrą strukturę gleby, czym nawozić ogród na wiosnę i jak sprawić, żeby nasze kwiaty w ogrodzie wyglądały przepięknie przez cały rok? Sprawdź nasze wskazówki!
Od czego zacząć przygotowywanie ogrodu na wiosnę?
Kiedy dni stają się coraz cieplejsze i chętniej spędzamy wolny czas na świeżym powietrzu, warto rozpocząć wiosenne porządki. To doskonała pora na zainicjowanie przygotowań przed nadchodzącym sezonem wiosenno-letnim i zastanowienie się jak udekorować ogród na wiosnę, przeistaczając go w wyjątkową oazę spokoju i wyciszenia.
Na początku wegetacji pamiętaj, aby w pierwszej kolejności zadbać o rośliny, na wiosnę w ogrodzie niezbędne będzie zdjęcie zimowych zabezpieczeń. Pamiętaj, jeśli czynność tę wykonasz zbyt późno, możesz zaszkodzić swojej zieleni. Prace ogrodowe w marcu to również idealna pora na pierwsze cięcia wśród wielu kwiatów, krzewów i traw ozdobnych. Konieczne będzie pozbycie się suchych źdźbeł, liści i pędów, a także wykonanie cięć formujących i sanitarnych.
Chcąc jak najlepiej zadbać o rośliny na wiosnę do ogrodu i wydobyć ich naturalne piękno, warto dokładnie przestudiować wymagania wszystkich kwiatów i krzewów. Należy pamiętać, że zarówno zabiegi pielęgnacyjne, jak i ich technika czy terminy mogą być inne w przypadku każdego gatunku.
Wiosenne prace w ogrodzie wymagać będą też posprzątania pozostałości po sezonie jesienno-zimowym. Należy, dokładnie oczyścić teren i sprawdź działanie wszystkich instalacji zewnętrznych oraz systemów rynnowych, w których mógł stworzyć się zator. Początek sezonu to również idealna okazja, aby zastanowić się, jak udekorować ogród na wiosnę.
Po zimie niektóre dekoracje i akcesoria jak m.in. płotki ozdobne będą wymagały renowacji, a często nawet wymiany na nowe. Warto przemyśleć zakup ozdób, oświetlenia, mebli ogrodowych, a nawet funkcjonalnego pawilonu, które zadbają o wyjątkowy klimat Twojej przydomowej przestrzeni.
O czym musisz pamiętać, przygotowując ogród na wiosnę?
Początkiem sezonu, jedną z podstawowych czynności przygotowujących rośliny i kwiaty na wiosnę w ogrodzie, będzie poprawa struktury gleby. Dzięki tym zabiegom nawet lekkie i piaszczyste podłoże będzie można przygotować do nasadzeń. Glebę lekką można wzbogacić, mieszając z kompostem, torfem bądź obornikiem. Jednocześnie należy pamiętać, że przekopuje się obszary, na których nie zostały zasadzone rośliny wieloletnie, najlepiej takie, w których mają znaleźć się nowe kwiaty na wiosnę do ogrodu.
Przekopanie działki umożliwia wprowadzenie nowych udogodnień jak systemy kroplujące, które ułatwią dbanie o rośliny i krzewy kwitnące w ogrodzie, zwłaszcza w trakcie suszy. Poza tak istotnymi kwestiami, jak przygotowanie terenu i określenie czym nawozić ogród na wiosnę, na przełomie marca i kwietnia niezbędne będzie zadbanie o odpowiednie akcesoria ogrodowe, które ułatwią i usprawnią naszą pracę.
Co sadzić i jak dbać o rośliny wiosną w ogrodzie?
Nowe rośliny na wiosnę do ogrodu można zasadzić lub zasiać tylko pod warunkiem, że dni będą wystarczająco ciepłe. Ponadto należy zadbać, by były to rośliny, które w razie potrzeby poradzą sobie z gorszą pogodą, czy przemrożeniem. Doskonałym wyborem będą m.in.:
- fiołek,
- irys,
- astry.
Z kolei nieco bardziej wrażliwe kwiaty na wiosnę do ogrodu, można dodatkowo zabezpieczyć, okrywając agrowłókniną.
Ogród na wiosnę wymagać będzie także odpowiedniego zadbania o drzewa i krzewy owocowe. Marzec to ostatnia szansa na wykonanie prześwietlających cięć grusz, śliw, jabłoni, czy wiśni. W tym okresie należy również zająć się szczepieniem i bieleniem pni.
Czym nawozić ogród na wiosnę? Podstawowa zasada mówi o tym, że ogród w wiosnę należy wzbogacić nawozem z azotem, latem z kolei mieszankami potasowo-fosforowymi. Choć nawozy mineralne są precyzyjniejsze niż organiczne i bardziej jednolite, w ich przypadku istnieje znacznie większe ryzyko przenawożenia, zwłaszcza wśród mniej doświadczonych ogrodników.
Warto mieć na uwadze, że nawozy mineralne poza zwiększeniem zasobności podłoża, nie poprawiają jego parametrów. Dobrym rozwiązaniem dbającym o kwiaty na wiosnę do ogrodu będzie np. zastosowanie nawozów organicznych jak obornik czy kompost.
Wiosenne porządki to niezwykle istotna rutyna, która zadba o piękny wygląd Twojej przydomowej zieleni. Pamiętaj, chcąc przygotować swoją własną, magiczną oazę musisz zadbać nie tylko o rośliny na wiosnę, które trafią do ogrodu, ale także musisz dokładnie przemyśleć jak udekorować ogród na wiosnę, aby tworzył z nimi spójną i harmonijną całość.