Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

AGROWŁÓKNINA czy FOLIA PERFOROWANA - Co wybrać?

2019-12-09
AGROWŁÓKNINA czy FOLIA PERFOROWANA - Co wybrać?

Zastanawialiście się jak przyspieszyć wzrost roślin bez użycia środków chemicznych? Zarówno agrowłóknina, jak i folia perforowana są wykorzystywane w ogrodnictwie do ogrzewania gleby oraz właśnie do przyspieszania wzrostu roślin. Jakie są więc różnice pomiędzy nimi i która z nich lepiej sprawdzi się w praktyce?

Agrowłóknina tylko do ściółkowania?

Agrowłóknina najczęściej jest znana ze swoich właściwości ściółkujących. Te właściwości posiada jednak tylko czarna i brązowa agrowłóknina, zaś biała świetnie sprawdza się do ochrony oraz okrywania roślin na wiosnę i na zimę.

Który materiał wybrać - agrowłókninę czy folię perforowaną?

Obydwa materiały nadają się do wspomnianych zadań, jednak różnice zaczynają się pojawiać w momencie, kiedy pogoda staje się mniej przyjazna dla roślin.

Biała agrowłóknina jest wykonana z tworzywa bardziej przewiewnego, więc teoretycznie silny zimny wiatr powinien wyrządzić więcej szkód pod takim okryciem, jednak zależy to w głównej mierze od gramatury jaką wybierzemy. Wiosenne agrowłókniny mają ok. 21g/ m2, zaś zimowe ok. 50g/ m2 i dobrze radzą sobie z mroźnymi warunkami.

Folia perforowana z kolei lepiej uchroni rośliny przed mroźnym wiatrem, ale w przypadku przymrozków w miejscach styku z folią rośliny mogą zostać uszkodzone. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku wysokich temperatur, kiedy folia znacznie szybciej się nagrzewa. Materiał ten sprzyja również rozwojowi chwastów, które mogą ogłuszać nasze rośliny.

Jeśli chodzi o warunki termiczne oraz wilgotność oba materiały sprawdzą się w tym przypadku dobrze. Pod agrowłókniną gleba będzie nagrzewała się trochę dłużej i przez to przyspieszenie wzrostu może być mniejsze niż w przypadku folii, jednak ograniczamy w ten sposób ryzyko poparzenia. Włóknina przepuszcza również dobrze wodę, więc można bez problemu podlewać przez nią swoje uprawy.

okrywanie roślin białą agrotkaniną

Przygotowanie do okrycia

Należy pamiętać również o tym, żeby odpowiednio przygotować rośliny przed ich okryciem. Warto usunąć wszelkie elementy, które mogą uszkodzić materiały, takie jak kamienie, gałązki oraz ewentualne resztki pożniwne. Brzegi agrowłókniny lub folii perforowanej warto starannie przymocować do podłoża przy użyciu specjalnych kołków lub szpilek, żeby nie poruszały się na wietrze i nie uderzały o wrażliwe rośliny.

W przypadku agrowłókniny trzeba również unikać stosowania preparatów z chlorem i siarką, ze względu na ich właściwości żrące w kontakcie z tego typu tworzywem.

Podsumowanie

Każdy z powyższych materiałów jest wart rozważenia. My polecamy jednak białą agrowłókninę, ze względu na jej uniwersalność i minimalizowanie ewentualnych strat w przypadku przymrozków lub wysokich temperatur, przed którymi folia perforowana niestety nie zabezpieczy naszych roślin.

Jeśli jeszcze pojawi się jakiś dylemat, serdecznie zapraszamy do sekcji kontakt, gdzie osobiście odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania :)


Zapraszamy również do zajrzenia do innych naszych wpisów o podobnej tematyce:

AGROWŁÓKNINA czy AGROTKANINA - Co powinieneś wiedzieć przed zakupem?

Okrywanie roślin na zimę

AGROWŁÓKNINA BIAŁA - Jak ją położyć?

AGROWŁÓKNINA czy GEOWŁÓKNINA - Co wybrać?

AGROTKANINA DO OGRODU - Do czego służy?

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 58 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-20
Jestem zadowolony!
2024-03-17
Przesyłka terminową, obrzeża spełniły moje oczekiwania.
pixelpixelpixel